Az inkluzív játszótér létesítése segít minden gyereknek a maga teljességében megélni a gyermekkorát.
Az inklúzió a Proludic filozófiájának alapvető eleme, mivel úgy gondoljuk, hogy minden gyermeknek biztosítanunk kell a hozzáférést a játékhoz, méghozzá ugyanazokhoz a játékokhoz.
Nem eltüntetni szeretnénk a különbségeket, hanem épp ellenkezőleg, elfogadtatni azokat a játékos eszközökön és a mindenki számára hozzáférhető kialakításon keresztül. Célunk, hogy a gyermekek egy olyan gondoskodó környezetben játszanak együtt, amely megakadályozza az elszigetelődést, és ahol mindegyikük számára lehetővé válik, hogy a saját ritmusában és képességei szerint fejlődjön. Az inklúzió mindenki számára előnyös, a fogyatékkal élő és az egészséges gyermekek számára egyaránt, hiszen azzal csak gazdagabbak lesznek, ha a másiktól tanulnak, akkor is ha azok különböznek.
Szakértőkkel (kutatókkal, egészségügyi szakemberekkel, egyetemes tervezéssel foglalkozó szakemberekkel, fogyatékkal élő gyermekekkel foglalkozó egyesületekkel) folytatott együttműködés eredményeként azonosítottuk a fogyatékkal élő gyermekek sajátos jellemzőit és igényeit egy játszótéren, valamint azokat a sarkalatos pontokat, amelyeket segítségül lehet hívni a különbségek kiegyenlítésére és a mindenki számára megfelelő akadálymentesítés biztosítására. Tapasztalatcseréinknek köszönhetően olyan megoldásokat találhatunk a játékeszközök és az elrendezés tekintetében, amelyek relevánsak, megfelelőek, és soha nem megbélyegzők, sem a használatukban, sem a megítélésükben.
Értelmes inkluzív játékok
Játékainkat azok befogadási szintjei szerint értékeljük, és 1-3 közötti szintekkel jelöljük (ADA – American with Disabilities Act – szabványon alapuló értékelés). Ezek a mutatókkal jelzett befogadási szintek elérhetők a termékoldalainkon és a termékeket a feltüntetett szint szerint szűrik.
Többfunkciós szerkezetek
A mozgássérült gyermekek számára az akadálymentességet rámpa, alacsony padló, padlószinten lévő játékok és biztonságos lépcsők segítik.
A szerkezetek belsejében és azok körül található játékos tevékenységek fokozzák a mobilitást, a finom motoros mozgásokat, a kognitív képességeket és az érzékszervek ébredését. Sok a könnyen hozzáférhető nyílás, hogy a kísérők is részesedhessenek a tevékenységben, vagy részesedhessenek abban, illetve szükség esetén gyorsan be tudjanak avatkozni.
Játszóházak
A széles bejáratokkal, kapaszkodókkal és a könnyű manőverezéshez kellően nagy belső terekkel tervezett játszóházak akadálymentesek, hogy minden gyermek számára elérhetőek legyenek. A szerkezet belsejében található játékos elemek elrendezése megkönnyíti a kerekesszékes gyermekek integrációját.
A játszóházak választ adnak az autista gyermekek érzékszervi profiljára is. Menedékké válnak, ahol egy nyugodt térben elszigetelődve teljes nyugalomban megfigyelhetnek.
Hintaállványok
A hintázásnak pozitív hatásai vannak a hallássérült gyermekek belső fülére és nyugtatólag hat a mentális zavarokkal küzdő gyermekekre. A pozíció megtartása elengedhetetlenül fontos a látássérült vagy tartászavarral érintett gyermekek megnyugtatásához. Az ülések tehát körülölelők vagy kosárszerűek , hogy a tevékenység során biztosítsák a hát megfelelő pozícióját és a test stabilitását.
A kerekesszékhez való hintaállvány hintája közvetlenül a földről, áthelyezés nélkül elérhető.
Rugós játékok
A felszerelt háttámlák, oldalpanelek, fogantyúk és lábtartók segítik a mozgáskorlátozott gyermekek hozzáférését és játék során segítik a testük megtartását, még gyorsuló ütemmel is. A rugós játékok rezgései szintén nyugtató hatással bírnak az autista gyermekekre.
Forgójátékok
A forgómozgás pozitív hatással van a hallószervi fogyatékossággal élő gyermekek belső fülére. Fogantyúk, széles ülések és a mélyedéssel és oldalsó védőpanelekkel ellátott ülések nélkülözhetetlenek a törzsük megtartásának nehézségeivel küzdő gyermekek biztosítására és megnyugtatására. Az alacsony platformmal rendelkező forgójátékok könnyed áthelyezést kínálnak a kerekesszékes fiatalok számára.
Tematikus játékok
A tematikus játékok fejlesztik a képzelőerőt, a fantáziát és cserekapcsolatokat, még azoknál az értelmi fogyatékos gyermekeknél is, akiknél a mentális és szimbolikus struktúrálás kevésbé sikeres.
A mozgásszervi fogyatékkal élő gyermekek számára a rámpák, a széles nyílások, a kerekesszék magasságában lévő játékpanelek, valamint a kapaszkodó és stabilizáló elemek biztosítják az akadálymentesítést.
Trambulinok
Visszapattanva a gyermek tudatába kerül a saját testének a térben és ezáltal javul a testtartása. A talajszinten elhelyezett trambulin lehetővé teszi a székben ülő gyermeknek, hogy középen elhelyezkedve, egy kísérő segítségével megtapasztalja a gyengéd ugrálás érzését.
Hangvirágok
A hangvirágok több érzékszervet egyszerre stimuláló eszközök. Minden egyes, egyik oldalán gravírozott virág két élénk, egymást kiegészítő színű elemből áll. A központi elem forgatásával minden virág sajátos hangot ad ki. A látás-, hallás-, mozgás- vagy értelmi sérült gyermek is megtalálja ez által az eszköz által a saját magának megfelelő ingert. Ráadásul az egyes szárak ívelt alakja optimális hozzáférést biztosít a kerekesszékes gyermekek számára.
A panelek és játszópanelek
Alacsony és talajszintre helyezett elemekként a játszópanelek a megfelelően a mozgásszervi fogyatékkal élő gyermekek számára.
A panelek és a játékelemek kontrasztos színei stimulálja az éleslátást, kedvez a tájékozódásnak és a tevékenységek megértésének.
A zenélő panelek tapintást fejlesztő, könnyen használható játékok, amelyek által kibocsátott hangok stimulálják a hallást.
Sportberendezések és fitneszállomások
A sportberendezések fejlesztik a motoros készségeket, az izomerőt, a testtartást, az önbecsülést és a kollektív szellemet. A fizikai, mentális vagy érzékszervi készségektől függetlenül számos jótékony hatással bírnak.
A fitneszgépek ergonómiai kialakítása és magassága megkönnyíti a csökkent mozgásképességű vagy kerekesszékes személyek hozzáférését. A kartámaszok, amellett, hogy az izomgyakorlat végrehajtásában is szerepük van, stabilizálják az ülő pozíciót, és lehetővé teszik a fogyatékkal élő sportolók számára, hogy megtartsák az egyensúlyukat.
Inkluzív játszótéri projektje van?
Kérje vagy nézzen meg a „Befogadó (inkluzív) játszótér“ címet viselő katalógusunkat, ami a fogyatékkal élő gyermekek iránti erős elkötelezettségről tanúskodik. Megfelelő megoldásokat kínál a termékek és berendezések tekintetében, hogy a játszótér mindenki számára elérhető legyen.